Satın Alma Rehberi

Nasıl Satın Alırım?

HepsiOn’da yer alan tüm içerikler, kullanıcılar tarafından oluşturulan yeteneklerdir. İlginizi çeken bir kategoriye girerek veya ana sayfada beğendiğiniz herhangi bir yeteneğin üzerine gelip tıkladığınızda, o yeteneğin ön izleme sayfası açılır. Karşınıza çıkan ekranda, yetenekle ve o yeteneği oluşturan kullanıcıyla ilgili bilgileri görebilirsiniz. Satın alma işlemi için ekranın sağ üst kısmında yer alan "Satın Al" butonuna tıklamanız yeterli olacaktır. Dilerseniz aynı yetenek için çoklu sipariş verebilirsiniz, yani 1’den fazla satın alabilirsiniz.

Ödeme Seçenekleri Nelerdir?

HepsiOn.com'da Kredi Kartı ile ödeme seçeneğini kullanarak yetenek satın alabilirsiniz.

Satın Alma Sonrası İşlemler Nelerdir?

HepsiOn.com’da yetenek satın aldıktan sonra siparişiniz oluşur ve oluşan sipariş ekranına yönlendirilirsiniz. Eğer satıcı vermiş olduğunuz siparişi hazırlamak için bilgiye ihtiyaç duyuyor ise sipariş ekranında bunu uyarı olarak görürsünüz. Herhangi bir bilgi talep etmemişse, satın aldığınız yeteneğin teslimat süresi sipariş ekranındaki sayaçta geri sayıma başlar. Bu da siparişiniz oluşturulmuş demektir. Sipariş verdiğiniz yetenek ile ilgili işlemleri yine bu ekran üzerinden yaparak, siparişi olumlu veya olumsuz şekilde tamamlayabilirsiniz.

Güvenli Alışveriş Nedir?

HepsiOn.com, “HepsiOn Güvenli Ödeme Sistemi” ile çalışır. Sipariş verdikten sonra, ürün bedeli, HepsiOn tarafından yönetilen “Güvenli Hesap”a transfer edilir. Satıcı siparişinizi teslim ettikten sonra siparişin tamamlanması için sizin onayınız gerekir. Siparişi inceledikten sonra olumlu veya olumsuz bir bildirim ile birlikte siparişi onayladığınız anda satış gerçekleşmiş olur ve ödenecek olan ücret otomatik olarak satıcının hesabına aktarılır. Eğer siparişi iptal ederseniz, hiçbir komisyon kesintisi olmadan para iadeniz gerçekleşir. Bu parayı daha sonra yeni bir yetenek satın almak için kullanabilirsiniz.

Satın Aldığım Yetenek Beklediğim Gibi Çıkmadı. Ne Yapmam Gerekiyor?

HepsiOn, öncelikle alıcıların haklarına sahip çıkar. Sipariş verdiğiniz yetenek, satıcının ön izleme ekranında belirttiği bilgilere göre farklılık gösterir. Siparişiniz beklediğiniz gibi çıkmazsa, sipariş ekranı üzerinden düzenleme talebinde bulunabilirsiniz. Düzenleme talebinde bulunduğunuz yeteneği tekrar teslim alamadığınız takdirde ise üst kısımda bulunan Çözüm Merkezi yoluyla iptal talebinde bulunabilirsiniz. Aynı şekilde geciken siparişler için de Çözüm Merkezi'nden ek süre talebi ileterek süreyi uzatabilirsiniz ya da iptal talebinde bulunabilirsiniz.

Satın Aldığım Yetenek Teslim Edilmedi. Ne Yapmam Gerekiyor?

Satıcılar, oluşturdukları yetenekler için teslimat süresi belirler ve bu teslimat süresi ön izleme ekranında belirtilir. Sipariş ekranında bu süre geri sayım şeklinde gözükmektedir. Eğer süre tamamlanmasına rağmen hala siparişiniz teslim edilmediyse siparişi iptal etme hakkına sahip olursunuz. İptal işlemini gerçekleştirdiğiniz anda paranızı geri alabilirsiniz.


Sorularınız mı var? Doğru yerdesiniz.

Bize Ulaşın
© 2020 HepsiOn